Kategorie artykułów

Sakrament małżeństwa (37)
Celebracja aktu małżeńskiego (46)
Miłość ludzka w planie Boga (68)
Czystość przedmałżeńska (15)
Płodność i planowanie dzieci (36)
Początek życia ludzkiego (10)
Wychowanie seksualne dzieci (10)
Orgazm (20)
Inicjacja, gra wstępna (33)
Ciąża i diagnostyka prenatalna (12)
Leczenie niepłodności (12)
Wstrzemięźliwość seksualna (42)
Poronienie (4)
Menopauza (5)
Choroby, trudne sytuacje (65)
Masturbacja (14)
Pornografia (13)
Seksoholizm (9)
Środki antykoncepcyjne (28)
In vitro (11)
Syndrom poaborcyjny (7)
Modlitwy małżeńskie (6)
Pożądliwość serca (54)
Podejście do grzechów seksualnych (57)
Historia i nowoczesność (35)
Stereotypy (52)
Zdrada (11)
Historie z życia (43)
O nas Kontakt

WESPRZYJ NAS

Lekcja 6 – kilka uwag o higienie

 

Kilka uwag o higienie

 

Renata: By dbać o zdrowie i ułatwić sobie prowadzenia obserwacji objawów płodności, warto przestrzegać kilku praktycznych zasad:

  1. Nosić bawełnianą bieliznę, a przynajmniej majtki z bawełny.
  2. Zrezygnować ze stringów (pasek miedzy pośladkami jest pasem transmisyjnym dla bakterii z odbytu do pochwy i cewki moczowej). Komentarz lekarza przy nacinaniu ropnia miedzy pośladkami spowodowanego noszeniem stringów: „Taka ładna dziewczyna, a na porządne majtki jej nie stać”.
  3. Unikać obcisłych, wrzynających się spodniWypowiedź pani doktor ginekolog: „Powiewające spódnice są bardzo korzystne z ginekologicznego punktu widzenia”.
  4. Przy uciążliwej wydzielinie lub upławach nie stosować podpasek, wkładek ani tamponów, bo przegrzanie pochwy prowadzi do uporczywych infekcji i upławów. Przy upławach nosić bawełniane majtki, które można kilka razy dziennie zmieniać. Przed i po leczeniu infekcji koniecznie zrobić posiew z antybiogramem, aby leczenie było skuteczne. Po wyleczeniu infekcji przywrócić prawidłową florę bakteryjną pochwy (Laktovaginal -dopochwowo). W małżeństwie należy leczyć równocześnie męża, by po wyleczeniu kobieta nie zaraziła się ponownie.
  5. W czasie miesiączki nosić podpaski. Nie stosować tamponów w czasie miesiączki lub przynajmniej zrezygnować z nich w końcowych dniach mniejszego krwawienia. Przy wprowadzaniu tamponu wnika do pochwy powietrze, i na pożywce z krwi, w ciepełku zaczynają rozwijać się patologiczne drobnoustroje, co może prowadzić nawet do wstrząsu toksycznego. Tampony mogą też powodować mikrouszkodzenia ścianek pochwy. Pod koniec miesiączki ich duża chłonność powoduje osuszanie ścianek pochwy z wydzieliny zawierającej pałeczki kwasu mlekowego. Likwidując naturalną obronę przed infekcjami, tampony sprzyjają chorobom układu rozrodczego. Mogą też zaburzać obserwacje objawów płodności tuż po miesiączce (szczególnie odczucie wnikliwej obserwacji).
  6. Nie przepłukiwać pochwy wodą ani żadnymi płynami.
  7. Po pływaniu w chlorowanym basenie za każdym razem wieczorem zastosować dopochwowo Laktovaginal lub inny preparat zawierający pałeczki kwasu mlekowego. Uwaga: preparaty doustne nie mogą dostarczyć tych bakterii do pochwy, bo nie ma anatomicznego połączenia miedzy jelitem a pochwą.
  8. Unikać kąpieli w pianie.
  9. Do higieny intymnej nie stosować alkalicznego mydła. Ujście pochwy należy myć tylko samą wodą lub ewentualnie kwaśnym żelem do higieny intymnej.
  10. Nie używać gąbki do podmywania. Stale wilgotna gąbka jest środowiskiem życia bakterii i grzybów.
  11. Do osuszania używać zawsze czystych, najlepiej jednorazowych ręczników.
  12. Nie stosować dezodorantów intymnych.
  13. Zrezygnować ze zmiękczających płynów do prania.
  14. Używać nieperfumowanego i niebarwionego papieru toaletowego. Zwykły, szary, ekologiczny papier powoduje najmniej podrażnień i na jego tle najlepiej widać cechy śluzu szyjkowego.
  15. Wycierając się papierem toaletowym, przesuwać go zawsze od przodu do tyłu i tylko raz danym kawałkiem papieru, aby nie przenieść bakterii z odbytu do pochwy i cewki moczowej.

 

Autorzy:

  • Renata i Piotr Zdulscy – instruktorzy INER-Polska.