Bóg stopniowo przygotowuje związek Chrystusa Oblubieńca i Kościoła Oblubienicy. Zanim powstał Kościół, Bóg zjednoczył się z Maryją, którą wybrał na Matkę Boga. Jeżeli za istotę związku Boga z człowiekiem rozumiemy nawiązanie takiej bliskości, jaką można porównać do dnia zaślubin mężczyzny i kobiety, to właśnie w relacji Boga i Maryi Bóg nawiązał najpiękniejszą relację miłosną. Możemy więc mówić o małżeństwie, zaślubinach Boga z człowiekiem reprezentowanym przez Maryję jako pierwszą osobą od czasów Ewy, z którą Bóg mógł nawiązać tak bliską relację miłosną.
Aby dobrze zrozumieć ten wątek tajemnicy zaślubin Boga i człowieka, musimy wyjaśnić kilka rzeczy. Maryja była prawdziwą kobietą, która poczęła się w czasie aktu seksualnego swoich rodziców, Joachima i Anny. Była więc normalną kobietą „z pokolenia Adama i Ewy”, której ciało niczym nie różniło się od ciała innych kobiet. Bóg przywrócił Jej stan czystości serca, aby tak jak Ewa na początku była zdolna do przekazywania Jego życia i miłości kolejnym pokoleniom. W wyniku Bożego działania stała się jedynym na świecie człowiekiem w pełni oddanym Bogu. „Pełna łaski” jest pojęciem wskazującym na pełną miłości i zaufania więź z Bogiem.
Bóg objawił Jej swoją wolę, aby została Matką Jego Syna. Maryja zaufała Bogu, zdając sobie sprawę, że bez Jego pomocy nie jest w stanie przekonać Józefa do swojej niewinności, a więc może być oskarżona o cudzołóstwo i ukamienowana. Zgodziła się na wolę Boga i w tym momencie począł się w Jej łonie nowy człowiek – Jezus Chrystus. W momencie swojej zgody nawiązała z Bogiem najbardziej intymną relację, jaką może nawiązać człowiek. Bóg mógł obdarzyć miłością człowieka w sposób najpełniejszy, mógł się zjednoczyć z człowiekiem tak blisko, że aż stał się z nim „jednym ciałem”. „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14). Tak głębokiej relacji Boga z człowiekiem jeszcze na świecie nie było. Wiara Maryi wyrażająca się w pełnym zaufaniu Bogu była przeniknięta miłością do Syna Bożego, jaką tylko matka może kochać swoje dziecko. Maryja jest jedynym człowiekiem, który jest w pełni oddany Bogu, kochając Boga w swoim Synu. Bóg może kochać swoje stworzenie w sposób, jaki pragnął kochać człowieka. Kocha ją także przez swojego Syna, który jest równocześnie Jej synem będącym „jednym ciałem” ze swoją Matką.
Syn Boży i Matka, para – mężczyzna i kobieta, Bóg i człowiek, mają misję do wypełnienia wobec ludzi, aby wszyscy mogli się cieszyć odnowieniem relacji z Bogiem, nowym życiem z Nim i szczęściem, jakie płynie z tego związku.
Historia poczęcia dziecka przez Dziewicę jest wydarzeniem zmuszającym do odpowiedzi na pytanie, czy uznaje się Boga za Boga. Jeżeli Bóg jest Bogiem, to może ingerować w ludzką historię poza prawami przyrody, w taki sposób, który dla człowieka wydaje się niemożliwy.
br.Ksawery Knotz, Zaślubiny w Bogu mężczyzny i kobiety, Edycja Świętego Pawła, 2014