Kategorie artykułów

Sakrament małżeństwa (37)
Celebracja aktu małżeńskiego (45)
Miłość ludzka w planie Boga (69)
Czystość przedmałżeńska (15)
Płodność i planowanie dzieci (36)
Początek życia ludzkiego (10)
Wychowanie seksualne dzieci (10)
Orgazm (18)
Inicjacja, gra wstępna (33)
Ciąża i diagnostyka prenatalna (12)
Leczenie niepłodności (11)
Wstrzemięźliwość seksualna (42)
Poronienie (4)
Menopauza (5)
Choroby, trudne sytuacje (67)
Masturbacja (15)
Pornografia (13)
Seksoholizm (9)
Środki antykoncepcyjne (29)
In vitro (11)
Syndrom poaborcyjny (7)
Modlitwy małżeńskie (6)
Pożądliwość serca (54)
Podejście do grzechów seksualnych (57)
Historia i nowoczesność (35)
Stereotypy (51)
Zdrada (11)
Historie z życia (43)
O nas Kontakt

WESPRZYJ NAS

Terapeutyczne zastosowanie tabletki antykoncepcyjnej estro-progestagennej

Tego typu tabletka ma pewne zastosowanie terapeutyczne. W tych zastosowaniach terapeutycznych tabletka ta rzadko wchodzi w konflikt z rozsądnie pojmowaną płodnością. Kiedy są wskazania do zastosowania takiej tabletki? Otóż istnieje teoria, na podstawie, której czasami leczymy takimi tabletkami np. endometriozę, czyli bardzo poważną chorobę żeńskiego narządu płciowego, polegającą na przemieszczeniu błony śluzowej macicy w inne miejsca organizmu.

Ta nieprawidłowa lokalizacja błony śluzowej macicy nie zmienia charakteru jej czynności, która zachowuje się tak, jak w macicy, tzn. rośnie a potem się złuszcza. Następuje krwawienie i stąd w różnych miejscach organizmu kobiety pojawiają się krwawiące ogniska, dające dolegliwości bólowe, a także niepłodność. Jedną z metod, może niezbyt nowoczesną, ale w pewnych sytuacjach możliwą do zastosowania jest właśnie wyłączenie cykliczności cyklu miesięcznego kobiety przez codzienne zastosowanie tabletki estro-progestagennej. W tym wypadku tabletka ta jest stosowana do zatrzymania cyklu, ale cykl zatrzymujemy po to, aby leczyć endometriozę, żeby wyłączyć funkcję jajników pod względem hormonalnym, a przy okazji automatycznie generatywnym, bowiem przestają dojrzewać komórki jajowe. Celem tego postępowania jest leczenie choroby istotnie zagrażającej płodności kobiety. Na pewno w tym wypadku stosowanie tej tabletki nie ma na celu zatrzymania jajeczkowania – to zatrzymanie jajeczkowania jest efektem ubocznym. Inne zastosowania są na tyle rzadkie, incydentalne, że nie warto im poświęcać więcej uwagi.

Istnieje cały szereg schorzeń natury endokrynologicznej, w których stosujemy leki hormonalne, lecz z zakresu innych gruczołów wewnętrznego wydzielania np. w schorzeniach tarczycy, kory nadnerczy itp. Stosowane wówczas leki hormonalne także mają pewien wpływ na płodność, a pomimo tego nie stawiamy tym lekom zarzutu, że są lekami celowo uszkadzającymi płodność. Dlatego problemu tabletki antykoncepcyjnej stosowanej jako leku nie należy pomijać, bowiem istnieją dla niej także zastosowania terapeutyczne. [Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przy takiej terapii może w pewnych sytuacjach dojść do zapłodnienia, a więc jej działanie nie będzie tylo antykoncepcyjne. Dlatego zaleca się wstrzemięźliwość seksualną na okres terapii i tym samym widzi się sens takiej terapii tylko na niezbyt długi okres czasu – dopisek redakcyjny]

Prof. Marian Gabryś, Wybrane zagadnienia ginekologiczno-położnice w praktyce lekarskiej, Życie i Płodność nr 1, 2008

Profesor I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa we wrocławskiej Akademii Medycznej


Podobne artykuły: