Kategorie artykułów

Sakrament małżeństwa (37)
Celebracja aktu małżeńskiego (45)
Miłość ludzka w planie Boga (69)
Czystość przedmałżeńska (15)
Płodność i planowanie dzieci (36)
Początek życia ludzkiego (10)
Wychowanie seksualne dzieci (10)
Orgazm (18)
Inicjacja, gra wstępna (33)
Ciąża i diagnostyka prenatalna (12)
Leczenie niepłodności (11)
Wstrzemięźliwość seksualna (42)
Poronienie (4)
Menopauza (5)
Choroby, trudne sytuacje (67)
Masturbacja (15)
Pornografia (13)
Seksoholizm (9)
Środki antykoncepcyjne (29)
In vitro (11)
Syndrom poaborcyjny (7)
Modlitwy małżeńskie (6)
Pożądliwość serca (54)
Podejście do grzechów seksualnych (57)
Historia i nowoczesność (35)
Stereotypy (51)
Zdrada (11)
Historie z życia (43)
O nas Kontakt

WESPRZYJ NAS

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) o metodach NPR

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) o metodach NPR

Leży przede mną niewielka książeczka „Naturalne Planowanie Rodziny – zasady świadczenia usług” wydana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)1. WHO jest założoną w 1948 r. agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmującą się sprawami zdrowia publicznego w 165 krajach członkowskich ONZ. W WHO pracują specjaliści z całego świata, dzieląc się osiągnięciami naukowymi i doświadczeniem.

 

Jest to organizacja niezależna zarówno od ideologii jak i od komercji, czyli producentów sprzętu lub farmaceutyków. Zalecenia WHO wytyczają kierunki rozwoju służby zdrowia na świecie.

 

Definicja

W pierwszym rozdziale czytamy: „Termin „naturalne planowanie rodziny” (NPR) jest określeniem używanym do opisania sposobu osiągnięcia lub odłożenia poczęcia opartego na obserwacji występujących w sposób naturalny oznak i objawów faz płodności i niepłodności w czasie cyklu miesiączkowego. Ludzie stosujący NPR dla odłożenia lub uniknięcia poczęcia dziecka powstrzymują się od współżycia w potencjalnie płodnych dniach. Tym, którzy chcą osiągnąć poczęcie dziecka, NPR pomaga określić fazę płodności i przez to zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.

Z punktu widzenia technik wyróżniamy metodę tylko temperaturową, objawową (Billingsów), objawowo-termiczną i kalendarzową (Ogino-Knausa) (metoda kalendarzowa nie jest obecnie uczona przez żadną organizację zajmującą się NPR – przyp. aut.). Należy przy tym zauważyć, że NPR nie jest metodą antykoncepcji, ale raczej sposobem określenia fazy płodności. Powściągliwość seksualna w tym czasie jest sposobem zapobiegania poczęciu. Tymi metodami zainteresowani są ci ludzie, którzy z jakichkolwiek powodów nie chcą używać mechanicznych lub farmakologicznych środków antykoncepcyjnych”. (…)

 

Plusy i minusy

Dalej czytamy:

„Zalety NPR są następujące:

 • może być stosowane zarówno dla uniknięcia jak osiągnięcia poczęcia,
 • nie ma fizycznych efektów ubocznych,
 • prawidłowe stosowanie metod NPR powiększa samoświadomość i wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiej płodności,
 • zwiększa zaufanie do siebie,
 • stosowanie NPR pociąga za sobą zaangażowanie męża, współpracę, komunikację i dzielenie odpowiedzialności małżeńskiej,
 • usługi w zakresie NPR mogą być świadczone niezależnie lub w powiązaniu innymi programami ochrony zdrowia lub planowania rodziny,
 • świadczenie usług w zakresie NPR nie wymaga medycznie wykwalifikowanego personelu.

Do wad NPR zalicza się następujące:

 • okres uczenia się trwa około 3 miesięcy,
 • NPR musi być uczone przez kwalifikowanych nauczycieli,
 • zgoda i współpraca obojga małżonków są niezbędne,
 • stosujący muszą posiadać zapisy objawów,
 • kiedy NPR jest stosowane dla uniknięcia poczęcia, niektórzy małżonkowie doświadczają emocjonalnego stresu z powodu powściągliwości płciowej trwającej od 8 do 16 dni, w zależności od stosowanej metody”. (…)

 

Trudne i nieskuteczne?

Następnie w przytaczanym opracowaniu znajdujemy omówienie skuteczności: „Metody naturalnego planowania rodziny także mają wskaźnik zawodności metody między 1% a 5%, w zależności od stosowanej metody”. A więc nie ma powodu mówić o wyjątkowej nieskuteczności metod naturalnych. (…) Właściwie wszystkie małżeństwa, które myślą o planowaniu rodziny, mogą stosować NPR. Szanse skutecznego stosowania NPR przez małżonków wzrastają, im mocniejsza jest motywacja i im lepsze jest wzajemne zrozumienie i komunikacja w małżeństwie. Okazało się, że poziom wykształcenia nie ma znaczenia dla możliwości nauczenia się metody naturalnej.

W badaniach prowadzonych przez WHO w pięciu krajach 93% kobiet reprezentujących szeroki zakres poziomów socjalnych, ekonomicznych i wykształcenia było w stanie prawidłowo określić fazy płodności i niepłodności w swoim pierwszym cyklu według metody owulacyjnej.

Czasami słyszy się argument o niemożności stosowania metod naturalnych z powodu nieregularności cykli kobiety. Czytam dalej: „Matki karmiące i kobiety z nieregularnymi cyklami (np. w okresie premenopauzy lub po zaprzestaniu przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej) są także w stanie nauczyć się i stosować współczesne metody, które w przeciwieństwie do metody kalendarzowej nie zależą od regularności cyklu”2. (…)

 

Roman Strus, prezes LMM
www.lmm.pl


Podobne artykuły: